Genital Estetik Ameliyatları

genital estetik Kadınlar kendi bakımlarına geçmiş yıllara nazaran çok daha fazla önem veriyorlar: Botoks, mezoterapi, deri dolguları, karboksiterapi, lazer tedavileri ve ozonterapi günümüzde en tercih edilen kozmetik (estetik) uygulamalar…

Özellikle 2000’li yılların başlarından itibaren genital estetik ameliyatları ülkemizde ve tüm dünyada popüler hale gelmiştir.

Genital estetik ameliyatları nelerdir?
Genital estetik ameliyatları; en sık olarak “labioplasti” adı verilen iç dudakların kısaltılarak küçültülmesi, “vajinoplasti” adı verilen vajina gençleştirilmesi ameliyatları ve “himenoplasti” adı verilen kızlık zarı dikimi ameliyatlarını içermektedir.

Labioplasti (İç dudak estetiği)
Labioplasti ameliyatları özellikle genç kızlar tarafından en sık rağbet gören ve estetik açıdan genital alanın daha iyi bir görünüm kazanması için yapılan ameliyatlarıdır. Labioplasti ameliyatları ortalama 45 dakika sürer. Aynı seansta klitorisin cilt düzeltilmesi de yapılarak daha sağlıklı bir görünüm ortaya çıkar. Klitoral cilt katlantılarının düzeltilmesine “klitoral hoodoplasti” adı verilir.

Labioplasti ameliyatı sırasında cilt karartıları, esmerlikler ve sarkmalar da giderilmektedir. Bu konuda ameliyatı yapan hekimin tecrübesi son derece önemlidir. Ameliyatlar genel astestezi veya çoğunlukla lokal anestezi eşliğinde yapılmaktadır.

Vajinoplasti nedir?
Vajinoplasti ameliyatları vajinanın normalden geniş olduğu durumlarda vajinanın gençleştirilmesi amacıyla yapılan daraltma ameliyatlarıdır. Bu şekilde eğer ki kişi normal doğum yapmış ise, “perine” adı verilen bölgedeki doğum dikiş izleri de aynı seansta düzeltilmektedir. (Perineoplasti operasyonu)

Vajinoplasti ortalama 45 dakika sürmekte ve genelde lokal anestezi ile (bölgesel uyuşturma) ile yapılmaktadır. Vajinoplasti sonrasında dikişler kendiliğinden erimekte ve bu şekilde hiçbir iz kalmamaktadır.

Genital estetikte deneyim önemlidir
Vajinoplasti ve Labioplasti ameliyatları özellikle bu konuda deneyimli kişiler tarafından yapıldığında sağlıklı bir görünüm kazanmaktadır. Kanama ve enfeksiyon haricinde pek fazla riskleri bulunmamaktadır. Ancak ameliyatı yapan jinekolog hekimin deneyimi son derece önemlidir.

Kızlık zarı dikimi ameliyatı (Himenoplasti)
Kızlık zarı dikimi ameliyatları da genital estetik ameliyatları arasında yer almaktadır.

Kızlık zarı evlenmeden aylar, yıllar öncesinden dikilebilir: Buna “uzun vadeli yöntem” adı verilir. Uzun vadeli yöntem ortalama 20-30 dakika sürer ve işlemden sonra ilişki sırasında kişinin ilk cinsel tecrübesinde kanama gelmesi amaçlanmaktadır.

Kısa vadeli işlemler ise, ilişkiden önce 7 gün içinde yapılmaktadır. Bu şekilde kanamanın % 100 gerçekleşmesi hedeflenmektedir. Jinekolog hekim deneyimi başarıda en önemli faktördür.

Kızlık zarının dikildiği anlaşılır mı?
Jinekolojik muayene olmaksızın kızlık zarı dikimi ameliyatı yapıldığı asla anlaşılamaz. Ultrason, genel fizik muayene, MR veya BT ile kızlık zarının daha önceden işlem gördüğü anlaşılmamaktadır.

Kızlık zarı dikimi ameliyatların halen etik yönü tartışıldığından ötürü her jinekolog hekim tarafından yapılmamaktadır. Kızlık zarı dikimi ameliyatları “hymenoplasti operasyonu” olarak bilinir.

Genital estetik ameliyatları fiyatları
Genital estetik ameliyatların daki fiyatlar (ücretlendirmeler) kişiden kişiye, kurumdan kurama oldukça farklılıklar gösterebilir. Ameliyatı yapan kişinin tecrübesi, bilgisi ve merkezin güvenirliği son derece önemlidir.

Genital estetik yaptırmayı düşünen hastaların mutlaka bu konuda deneyimli merkezlere ulaşmasını önermekteyiz. Aksi takdirde yanlış uygulanan ameliyat teknikleri sonucunda kişilerde oluşan olumsuz sonuçlar ciddi psikolojik problemlere yol açabilir.