Mezoterapi nasıl uygulanır?

Mezoterapi nasıl uygulanır? Mezoterapi cildin orta tabakasına (mezoderma) bölgesine ince bir iğne ile enjeksiyon şeklinde yapılmaktadır. Mezoterapi en sık olarak sellulit tedavisinde kullanılmaktadır. Ayrıca estetik olarak;

- Bölgesel yağların eritilmesinde,
- Saç dökülmesi tedavisinde,
- Yüz gençleştirme için kullanılmaktadır.

Mezoterapi estetik dışında nerelerde uygulanır?
Mezoterapi medikal estetik dışında, dolaşım problemlerinde (varislerde), romatizmal hastalıklarda ve migren tedavisinde uygulanmaktadır.

Mezoterapi uygulandıktan sonra neler olur?
Mezoterapi vücudun çok değişik bölgelerinde (bacak, diz, sırt, kol, çene, karın, saç gibi) uygulandıktan sonra bu bölgelerdeki metabolizma ve kan dolaşımını artarak yağ yıkımı hızlanmaktadır. Böylelikle dolaşımın artmasına ve bölgesel metabolizmanın artmasına bağlı olarak o bölgede yağ dokusunun azalması ve bölgesel zayıflama azalmaktadır.

Mezoterapi alan kişilerin aynı zamanda diyette yeniden kilo alması da engellenmelidir. Bu şekilde ayda 4 ile 10 kg arasında kilo verilmesi mümkündür. Özellikle verilmesi zor olan bölgelerde kilonun kaybı ile olumlu bir etki oluşmaktadır. Mezoterapi kan dolaşımını arttırır ve ödemi çözer.

Mezoterapi sonrası zayıflayan bölgelerde sarkma sorunu olmamaktadır. Bu nedenle doğumdan sonraki sarkma problemlerinde ve menopoz sonrası kol altlarındaki cilt sarkmalarında olumlu sonuçlar elde edilmektedir.

Mezoterapi kaç seans yapılmaktadır?
Seans sayısı her kişide değişmekle beraber genelde 8-10 seans arası yapılmaktadır. Seans aralıkları 5-7 gündür. Ortalama olarak her seans 10-15 dakika arası sürmektedir.

Bölgesel zayıflama ve sellulit tedavisi için yağ eritici, dolaşımı arttırıcı, sellulit giderici ajanlar içeren karışımlar sellülitli bölgeye enjekte edilmektedir.

Bölgesel zayıflama için yapılan uygulamalar ortalama 10 ile 30 seans arasında sürmektedir. Tedavi sırasında diyete uyulmasında son derece önemlidir. Bölgesel zayıflama ile bir ayda 1-2 beden incelme gözlenebilmektedir.

Mezoterapi sonrası yan etkiler var mıdır?
İşlemden sonra enjeksiyon yapılan bölgelerde hafif düzeyde ve geçici morartılar olabilir. Genelde bu morartılar birkaç gün içinde geçmektedir. Bunun dışında her hangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Mezoterapi hem kadın hem de erkeklerde uygulanan bir medikal estetik yöntemdir.

Kimlere uygulanmaz?
Kadınlarda gebelikte uygulanması önerilmez. Diğer taraftan kalp hastalıkları, şeker hastalığı, kan pıhtılaşma sorunu olanlarda, felç geçirenlerde, bağışıklık sistemi düşük olanlarda ve karaciğer böbrek hastalığı olanlarda mezoterapi uygulanmamaktadır.

Mezoterapi tecrübeli hekimler tarafından uygulanıldığında oldukça yüz güldürücü sonuçlar ortaya çıkaran bir medikal estetik uygulamasıdır.